2024 03 24 17 52 11

Богослови определят жалбите срещу избора в Сливен като „фалшиви обвинения“ и „правна форма на донос“

Проф. дбн Дилян Николчев, преподавател по канонично право в Богословския факултет на СУ, коментира жалбата и доклада, заради който бяха касирани изборите за Сливенски митрополит на страницата си във фейсбук, предаде Християнство.бг.

„Изчитам жалбата и доклада, заради които бяха касирани изборите за Сливенски митрополит. От натрупания ми опит в областта на правото въобще смятам, че това са фалшиви обвинения, подвеждащи и напълно изфабрикувани. Липсват легитимни доказателства в подкрепа на обвиненията – всичко е изложено под формата на хипотези.

В един от документите („доклад“) авторът цитира чл. 171, ал. 22 (всъщност не е алинея, а е точка) от УБПЦ-БП, опитвайки се чрез съдържанието на този текст да насочи вниманието към уж виновно поведение на еп. Йеротей: че същият не е стопанисвал добросъвестно Поморийския манастир. Очевидно Св. Синод е взел под внимание написаното от автора на същия доклад, за да касира изборите за Сливенски митрополит, без да се съобрази с правното обстоятелство, че независимо дали е истина или не написаното в този документ, не само Св. Синод, но и всички църковни органи нямат компетенция, правомощия и инструменти, за да стигнат до изводи, от които да установят, че са извършени такива административни нарушения. Такава компетенция и правомощия имат единствено правоохранителните и съдебните органи на Р. България.

Освен това авторът на същия текст не си дава сметка, че цитирайки чл. 171, т. 22, и по-конкретно частта му за „Централния регистър на недвижимите имоти на Светия Синод“, всъщност атакува (и правилно) директно Св. Синод, че не е изпълнил решение на Шестия ЦНС, според което такъв регистър трябва (трябваше) да се създаде (отдавна). Само да напомня, че при гласуването на това същото решение от цитирания събор един митрополит, несъгласен с него, напусна с делегатите на подопечната му епархия съборното събрание, за което му беше наложено наказание от Църковнонародния събор“, смята Николчев.

Богословът Иван Минев, участник в последния Шести църковен събор, коментира накратко написаното от проф. Николчев така:

„Напълно споделям направените констатация и изводи, защото така наречените обвинения имат правната форма на донос и нищо повече, който е от компетенцията на прокуратурата. Всеизвестно е, че регистър не е създаден, въпреки решението на Шестия събор и неизпълнение на Устава. Липсата на мотиви за класиране на избора е също нарушение на Устава“.

Разгледайте жалбата и доклада като pdf файл и като снимки