2023 09 25 14 24 42

Първо интервю с експулсирания Архимандрит Васиан: „България се отнесе с нас грубо и унизително“

Предстоятелят на Руската църква в София Архимандрит Васиан Змеев, който беше изгонен от страната заради обвинения в шпионаж в полза на Русия, даде първото си интервю след изгонването от България. В него не се долавя и капка съжаление за извършваната от него дейност в България, която е неприсъща за едно духовно лице.

Пред руската държавна телевизия „Россия 24“ той обвини българските власти, че са се държали „неразумно, грубо, унизително“ и не са представили факти, които да потвърдят обвиненията срещу Змеев и другите двама експулсирани служители.

Припомняме, че в четвъртък бяха експулсирани със заповед на началника на Държавна агенция „Национална сигурност“ трима служители на Руското подворие – предстоятелят Архимандрит Васиан Змеев, секретарят отец Евгений Павелчук и друг с инициали В.Б.

Те са с наложена забрана за влизане в България за период от 5 години.

Мерките са наложени във връзка с извършвана от тях дейност, насочена срещу националната сигурност и интереси на Република България.

Вследствие на това, Руската Федерация чрез говорителя на нейното външно министерство Мария Захарова обяви: „Древният руски храм, който дълги години е бил място за обща молитва на руснаци и българи, отсега ще бъде затворен.“

Според разказа на Змеев, тримата били призовани в българската имиграционна служба на 21 септември.

Там им било наредено да напуснат страната в срок от 24 часа, тъй като представляват заплаха за националната сигурност.

„Нищо не предвещаваше такъв невероятен развой. Сутринта отслужвахме Литургия. След службата ни се обадиха, поканиха ни в миграционната служба, там по същество ни арестуваха. Когато попитахме какви са фактите, в какво ни обвиняват, отказаха да ни кажат каквото и да било“, съобщава Васиан.

По думите му на практика арестът им бил без повдигнати обвинения.

„Консулът на Руската федерация, когато поиска да се назоват фактите, те (българските правоприлагащи органи) започнаха да казват на висок тон: „А, защо трябва да ви казваме“. След това ни заявиха: „Или ви вкарваме в затвор, в бежански лагер, или незабавно напускате територията на България“, разказва Змеев и допълва, че те са се съгласили да напуснат.

След това те са били съпроводени от полицай, за да приберат личните си вещи.

„Един полицай дойде в апартамента ми и ме наблюдаваше как събирам личните си вещи в куфара. Той ми взе паспорта и ми го върна едва на границата“, разказва архимандритът.

Той посочва, че са помолили полицая да спрат до храма, за да могат свещениците да вземат оттам някои лични вещи и документи, а самият той да даде нареждания на служителите вътре.

„Полицаите се страхуваха да ни заведат до храма, защото се бяха събрали хора, журналисти, и ние обикаляхме с колата, докато се стъмни. Едва под прикритието на нощта ни позволиха един по един да влезем в храма. Сега храмът не функционира, не можах да поверя на никого управлението“, допълва той.

По думите му енорията на Руската православна църква в София е била посещавана от руснаци, българи, украинци, като „храмът не е създавал никакви проблеми“, а представителите на Руската православна църква са имали добри отношения с Българската православна църква.

„Колкото и да се опитвах да разбера защо ме изгониха – така и не ми казаха. Ако се съди по публикациите в медиите, които се опитваха да защитят действията на властите, бяхме обвинени, че защитаваме позицията на Руската църква относно разкола в Украйна, че обясняваме, че епископите на разколническата Православна Църква на Украйна не са епископи, а самозванци, самосветители, които нямат апостолска приемственост, а това е много опасно, тъй като световното православие може да се превърне в секта, където ще бъде трудно да се определи къде е доброто и къде злото“, казва предстоятелят на Подворието.

Васиан изразява огорчението си от „грубото“ поведение на българските власти срещу руски представители.

„Никога не бих могъл да си помисля, че православна България, която руските войници са освободили преди близо 150 години, ще изгони руски свещеници по такъв унизителен и оскърбителен начин, без да е представена някаква съществена вина. Заслужава да се отбележи, че благодарение на активната позиция на Руската църква тогава, преди 150 години, става възможна освободителната кампания на Балканите за освобождаване на православните славяни от османско иго“, коментира руският свещеник.

Според архимандрит Васиан българските власти могат да откажат на гражданин на друга държава да пребивава на тяхна територия, но „важно е как са го направили – умишлено, демонстративно, обидно, опитвайки се да създадат конфликт, за да развалят отношенията“.

„Но връзките между руската и българската църква са от хиляди години. Те се опитват да пренапишат историята, но народът не прие това. Имаше активна подкрепа, съпричастност на българските православни християни и духовници, възмущение от действията на властите“, заключава архимандритът.

„Заграбване“ на руския храм

Предстоятелят на подворието на Руската православна църква в София архимандрит Васиан Змеев изрази опасения, че сградата на църквата след изгонването на служителите на подворието може да бъде „иззета и прехвърлена в собственост на Българската православна църква“.

„Съвсем наскоро, вчера (24 септември), получих много тревожна новина: един от архиереите на Българската православна църква (Русенски Митрополит Наум – бел.прев.) е заявил, че руската църква – историческата, посолска църква в центъра на София, построена към посолството на Руската империя – е собственост на Българската църква. Това е просто измама: той умишлено смесва понятията „собственост на сградата на храма“ и „юридическо лице, което оперативно управлява собствеността, храма“, каза Архимандрит Васиан, отговаряйки на въпроса какво ще се случи по-нататък с подворието.

Той припомни, че първоначално храмът Свети Николай е построен със средства на Руската империя и император Николай II, и в него винаги е имало руска църковна община.

„Вярно, през 30-те години на миналия век, когато имаше труден период и съветското правителство искаше да направи музей на религията в този храм, там имаше българска общност, но тя не беше собственик на имота, а просто го стопанисваше оперативно. Хрумна ми следната мисъл: това наистина ли се случва в България, „украинизация“ на обществото и опити за насилствено завземане на църкви?“, добави Васиан.

Следете темата тук