Начало » Other languages » Polski » Wieczernia z obrzędem przebaczenia win w Warszawie | ZDJĘCIA

Wieczernia z obrzędem przebaczenia win w Warszawie | ZDJĘCIA

In other languages: BG

Niedzielnego wieczoru 14 marca br., w katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie, odprawiono wieczernię z obrzędem przebaczenia win. Nabożeństwu przewodniczył Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski w asyście stołecznego duchowieństwa oraz duchowieństwa Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego.

Wieczernia z obrzędem przebaczenia win inicjuje Wielki Post. W jej trakcie wierni proszą wybaczenia przewinień, które jest pierwszym i nieodzownym krokiem pokajania. Podczas nabożeństwa następuje zmiana wystroju świątyni, szat liturgicznych, melodyki wznoszonych ektenii oraz śpiewu.

Po odczytaniu modlitwy przed rozpoczęciem Wielkiego Postu do wiernych zwrócił się Jego Eminencja metropolita Sawa, który mówił o znaczeniu postu w życiu prawosławnego chrześcijanina, pokajaniu oraz sensie i konieczności przebaczenia win.

Z Bożej woli wstępujemy w szczególny czas w życiu Cerkwi, zbawienny czas Wielkiego Postu, kiedy cała uwaga chrześcijanina skoncentrowana jest na duchowym czuwaniu i działaniu. Post to nic innego jak wstrzemięźliwość, której nie można sprowadzać wyłącznie do niejedzenia posiłków. Dla prawosławnych post zawsze związany jest ze wstrzemięźliwością zwłaszcza wstrzemięźliwością w namiętnościach. Święta czterdziesiątnica to także czas powściągliwości języka, powstrzymywania się od oszczerstw, złośliwości, gniewu, podziałów, zgorszeń i niemoralnego życia. Wielki Post ma za zadanie przygotować nas do radosnego spotkania Błogosławionej Soboty i tajemnicy nocy paschalnej”.

W dalszej części homilii Jego Eminencja odniósł się do złożonych współcześnie czasów, które zmieniły życie jednostki, państwa, relacji międzyludzkich, a także życie Cerkwi. Hierarcha zachęcał wiernych do większej odpowiedzialności w dawaniu świadectwa swojej wiary w otaczającym świecie. „Zadaniem każdego prawosławnego jest niesienia światła Chrystusa na zewnątrz i zastanowienie się co znaczy być prawosławnym dzisiaj. Pomocne w zrozumieniu powyższego mogą być słuchanie woli Boga i głosu Cerkwi, wnikanie w dziedzictwo nauczania Ojców Cerkwi, słuchanie tekstów liturgicznych, zwłaszcza kanonu św. Andrzeja z Krety, a także przenikanie w duchowe dziedzictwo naszych przodków” – konkludował metropolita Sawa.

Homilię Jego Eminencji zakończyło wezwanie do szczerego wybaczenia wprowadzającego w duszę pokój, pogodzenie się z własnym sumieniem, a następnie wszystkimi którzy nas otaczają. Bez tego żadne wysiłki duchowe nie mają znaczenia. W kwestii wiary nie może być kompromisów – zaznaczał hierarcha.

Metropolita Sawa w imieniu swoim i obecnego duchowieństwa prosił wybaczenia przewinień oraz życzył zgromadzonym w stołecznej katedrze owocnej i zbawiennej św. czterdziesiątnicy.

Zdjęcia: diakon Igor Kutovyi

Źródło: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny

Support Doxologia Infonews to continue receiving quality church, religious news

Donate to Doxologia Infonews. Your support is invaluable to us. Thank you!

BANK: Eurobank Bulgaria AD (Postbank)

IBAN: BG46BPBI88984030687601

or through PayPal