Начало » Other languages » Slovenčina » Slávny srbský patrológ a bývalý biskup Zahumlje-Hercegoviny Atanazy (Jevtić) zomrel na koronavírus

Slávny srbský patrológ a bývalý biskup Zahumlje-Hercegoviny Atanazy (Jevtić) zomrel na koronavírus

Takmer dva týždne viedol divoký boj s Koronavirové infekciou.

In other languages: SRB – BG – GR – EN – FR – RO – MK – RUS – UKR – GEO  PL CZ

Slávny srbský patrológ a teológ, biskup srbského patriarchátu vo výslužbe Athanasius (Jevtić), zomrel v Trebinje (Bosna a Hercegovina) 4. marca vo veku 84 rokov, podľa diecézy Zakhum-Hercegovina srbskej pravoslávnej cirkvi.

Biskup Athanasius prehral boj so zákerným koronavírusom.

Biskup Athanasius je infikovaný koronavírusomBG od polovice februára 2021. 2. marca sa jeho stav prudko zhoršilBG.

Boh odpočiň jeho dušu!
Kráľovstvo nebeské!
Večná pamäť!


Zoran Jevtić sa narodil 8. januára 1938. Všetci sme Brdaritsi v regióne Sabac v západnom Srbsku. V roku 1958 absolvoval teologický seminár v Belehrade, potom nastúpil na katedru teologickej univerzity v Belehrade, zostal však zaradený do juhoslovanskej armády. Po demobilizácii 3. decembra 1960 uzavrel legálne manželstvo s Archimandritom Justinom (Popovičom), pracoval v kruhu Pustynov neďaleko Valjeva a až do roku 1963 pokračoval v štúdiu na Teologickej univerzite. Ž 1961 р. Zostáva zvýraznené ako hieromonk. .

V roku 1964 bol za účelom pokračovania v štúdiu vyslaný na Akadémiu teologického patriarchátu v Carihrade na ostrove Halki (Turecko) a potom študoval na teologickej univerzite v Aténach. Jan Chryzostom “. Vo vedeckej práci pokračoval v Teologickom ústave sv. Sergia v Paríži, kde opísal konvergenciu teológie a patrológie s asketizmom a históriu cirkvi byzantského dištriktu.

V lete 1972 sa vrátil do Juhoslávie, zostal vedúcim študentského domova v Teologickom seminári a neskôr sa stal odborným asistentom na Patologickom ústave. Zvolený dekanom Katedry teológie v akademických rokoch 1980/81 a 1990/91. V tomto okrese napísal základné dielo „Patrológia“.

7. júna 1991 V máji 1992 zostal vysvätený za banátskeho biskupa. Naďalej zodpovedal za hlavné mesto Zakholm-Hercegovina (Bosna a Hercegovina). Kvôli vojne v tejto oblasti zostalo kreslo od Mostaru po Trebinje.

V roku 1994 bola z iniciatívy biskupa Atanázia otvorená Akadémia teologických štúdií. So sídlom v Ostrogu v Srbsku (Republika srbská, Bosna a Hercegovina). Od roku 1999 bol biskup Atanazy kvôli otrasu mozgu v kláštore Tvrdos neďaleko Trebinje.

13. februára 2010 bol vymenovaný za guvernéra diecéz Raska-Prizren a Kosovo-Metohija, avšak 20. mája bol zo zdravotných dôvodov prepustený z správy diecézy.

Support Doxologia Infonews to continue receiving quality church, religious news

Donate to Doxologia Infonews. Your support is invaluable to us. Thank you!

BANK: Eurobank Bulgaria AD (Postbank)

IBAN: BG46BPBI88984030687601

or through PayPal