Milionové škody na vyhořelém kostele sv. Michala! Sbírka na obnovu shořelého kostela Sv. Michaela | FOTKY & VIDEO

In other languages: BG

Praha ztratila významnou památku. Pravoslavný dřevěný chrám sv. Archanděla Michaela, známý též jako kostel sv. Michala, který se nachází na úbočí petřínského vrchu v zahradě Kinských, vyhořel 28. října na státní svátek. Škody jsou obrovské, protože historická hodnota kostela ze 17. století je takřka nevyčíslitelná. Od středy mohou lidé přispívat do veřejné sbírky, již spustil pražský magistrát a která má pomoci s obnovou kostela.

Dřevěný pravoslavný kostel ze 17. století stál v zahradě Kinských a byl v majetku hlavního města. Škoda se podle magistrátu pohybuje v řádu několika milionů korun, přesnější částka zatím známa není.

Do sbírky, která potrvá rok, mohou lidé přispět na transparentním účtu. Podle radní Prahy pro kulturu Hany Třeštíkové (Praha Sobě) se v úterý uskutečnila schůzka odborníků ohledně obnovy vyhořelého kostela. „Dobrou zprávou je, že Národní muzeum má mnohem více informací o stavbě kostela, než jsme čekali. Při obnově velmi pomůže fotodokumentace, dokumentace rozebírání kostela a jeho opětovného sestavování i částečná dokumentace interiéru,“ uvedla radní. Město nyní zbytky památky zabezpečí před deštěm a mrazem.

Dřevěný kostel stál v zahradě Kinských od roku 1929, kdy byl do Prahy rozebraný přivezen z obce Velké Loučky u Mukačeva v tehdejší Podkarpatské Rusi, dnes na Ukrajině. Byl součástí sbírek národopisného oddělení Národního muzea v Praze. O požáru dostali hasiči informaci minulou středu krátce před 15:00, na místě zasahovali s deseti auty s cisternou a jedním se žebříkem. Kostel byl požárem prakticky zničen, na vině byla podle požárníků s největší pravděpodobností lidská chyba.

Podobné požáry se odehrály již dříve, v srpnu 2017 shořel historický dřevěný kostel v Gutech na Frýdecko-Místecku ze 16. století, v dubnu 2002 pak plameny zničily dřevěný kostel svaté Kateřiny v Ostravě-Hrabové ze stejného období. V březnu 2014 shořela rovněž dřevěná chata Libušín na Pustevnách v Beskydech, kterou na sklonku 19. století navrhl Dušan Jurkovič.

Zdroj: Blesk.cz


DONATE TO DOXOLOGIA INFONEWS

BANK: Eurobank Bulgaria AD (Postbank)

IBAN: BG46 BPBI 8898 4030 6876 01

or through PayPal