Начало » Other languages » Türkçe » İstanbul’daki Kariye Müzesi de ibadete açıldı

İstanbul’daki Kariye Müzesi de ibadete açıldı

In other languages: GRENBGKU

İstanbul’un Fatih ilçesinde Bizans döneminden kalma Kariye Müzesi’nin yönetiminin Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilerek ibadete açılmasına kararı Resmi Gazete’de yayınlandı.

İstanbul’un Fatih ilçesindeki Kariye Camisi’nin ibadete açılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayınlandı.

1511’de tıpkı Ayasofya gibi camiye çevrildikten sonra 434 yıl cami olarak kullanılan Kariye, 1945’te Bakanlar Kurulu kararıyla müze yapılmış, Danıştay 10. Dairesi, Kariye Camisi’nin müze ve müze deposu olarak kullanılmak üzere Milli Eğitim Bakanlığına tahsis edilmesi kararını 11 Kasım 2019’da “hukuka aykırı” bularak iptal etmişti.

Resmi Gazete’de yayınlanan kararla birlikte, Kariye Camisi yönetiminin 22 Haziran 1965 tarihli ve 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun 35’inci maddesi gereğince Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek ibadete açılmasına karar verildi.

Ayasofya da ibadete açılmıştı

Danıştay’ın 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesi ve Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ibadete açılması kararını onaylamasının ardından Ayasofya ibadete açılmış, 86 yıl sonra Lozan Barış Antlaşması’nın 97. yıl dönümüne rastlayan 24 Temmuz günü Ayasofya’da namaz kılınmıştı.

Kariye Müzesi hakkında

İstanbul’da Karagümrük semtinin Edirnekapı bölümünde bulunan KariyeMüzesi, Bizans döneminde kilise, fetihten sonra ise cami olarak kullanılmış tarihi bir yapı.

Kariye (Chora) Kilisesi, 6. yüzyıla kadar giden bir geçmişe sahip. Günümüze ulaşmış hali, Osmanlı döneminde ve 20. Yüzyılın ikinci yarısında geçirdiği onarımların sonucu.

Yapı, ilk önce manastır olarak 534 yılında I. Justinianus döneminde Aziz Teodius tarafından yapılmış daha sonra da çeşitli onarım ve düzenlemelerden geçirildi.

Yapının önemi, Bizans İmparatorluğu’nun imparatorluk sarayı ve devlet idare merkezinin, Haliç kıyısında surlara yakın bir yerde konumlanmış olan “Blackhernai Sarayı”na taşınmasıyla arttı.

Bina Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden 58 yıl kadar sonra 1511 yılında Sultan II. Bayezid’in sadrazamlarından olan Atik Ali Paşa tarafından camiye dönüştürülmüş ve “Atik Ali Paşa Camii” veya “Kariye Camii” olarak anıldı.

Bu dönüştürme sırasında eski kilisenin duvarları üzerinde bulunan mozaik ve freskler sıva ile kaplandı. (TP)

Kaynakça: Bianet

Support Doxologia Infonews to continue receiving quality church, religious news

Donate to Doxologia Infonews. Your support is invaluable to us. Thank you!

BANK: Eurobank Bulgaria AD (Postbank)

IBAN: BG46BPBI88984030687601

or through PayPal