На колишньому секретному військовому об’єкті облаштують монастир ПЦУ


У Вінниці є цікавий об’єкт, про який мало знають туристи – підземний командний пункт радянської армії просто у центрі міста. Секретними тунелями сьогодні опікується священник ПЦУ, розповідає BBC.

Об’єкт під кодовою назвою “Скеля” побудували в 1937 році як командний пункт Летичівського укріпрайону армії СРСР. Роботи відбувалися таємно та під цілковитим контролем військових. Територію навколо ретельно охороняли. Через це в місті почали ходити чутки, що зводять бункер для тодішнього народного комісара оборони Климента Ворошилова.

Місцеві й досі називають цей район “Ставка Ворошилова”, хоча безпосереднього відношення до маршала об’єкт не мав. Так само немає і свідчень про те, що він колись відвідував підземний пункт.

У гранітному масиві на березі Південного Бугу обладнали тунелі та 23 підземні приміщення з робочими кабінетами, вузлами зв’язку, харчовим блоком, телеграфом та побутовими кімнатами. Командний пункт мав два входи, а також власний колодязь із питною водою. Конструкція могла витримати будь-який артилерійський обстріл або авіаудар того часу.

Проте під час швидкого наступу німецьких військ влітку 1941 року “Скелю” довелося екстрено залишити. З командного пункту поспіхом вивезли все цінне. Зайнявши підземелля, війська Вермахту обладнали тут власний вузол зв’язку.

Після війни командний пункт використовував Другий корпус важкої бомбардувальної авіації ВПС СРСР. Його переобладнали на випадок ядерної війни. Дещо перебудували вхід та замінили двері, які мали захищати під час масового бомбардування. Використовували його до 80-х років, а потім залишили.

На початку 2000-х священник Олексій Волков отримав дозвіл та облаштував поряд із закинутим військовим об’єктом храм. Заразом церкві передали й весь підземний комплекс. Сьогодні, щоб потрапити всередину підземелля у скелі, потрібно отримати дозвіл настоятеля.

З отцем ми зустрічаємося перед черговою службою у вівторок. Щоб знайти невелику церкву на березі Бугу, доводиться докласти зусиль. Спочатку потрібно пройти через КПП Вінницького військово-медичного центру, потім спуститися сходами до річки і ще кількасот метрів йти дорогою паралельно воді.

Після кількох зусиль сталева конструкція піддається і вхід у таємний об’єкт “Скеля” відкрито. Відчувається прохолодне, але застояне повітря. Йти всередину доводиться по металевій трубі, підлога демонтована.

Раніше храм біля ставки належав до УПЦ Московського Патріархату, але в грудні 2018 року настоятель разом із паствою вирішили перейти до Православної Церкви України.

Митрополит Вінницький та Барський Симеон був одним з двох єпископів УПЦ МП, які долучились до автокефальної церкви. Після нього до ПЦУ пішла і значна частина священників Вінниччини. Симеон навіть проводив служби у храмі поруч з підземеллям. Але певну роль у переході священника міг зіграти чинник військових, які мають деякий вплив на об’єкт.

За словами священника Олексія Волкова, в колишньому командному пункті з часом облаштують келії, а приміщення використовуватимуть для церковних потреб. Проте за які кошти та коли візьмуться до ремонту, ще не відомо.

Як розповідає директорка Вінницького обласного краєзнавчого музею Катерина Висоцька, ґрунтовного вивчення “Скелі” наукові співробітники закладу не проводили, а питання про перетворення “Ставки Ворошилова” у філію музею – ніколи не піднімалося.

“Краєзнавчий музей підпорядковується Вінницькій обласній раді. Саме вона має ініціювати музеєфікацію тих чи інших об’єктів, але, зрозуміло, що на це потрібне фінансування. Натурного дослідження підземелля наші працівники не проводили, про створення філії також ніколи не йшлося. Тим паче, що сьогодні приміщення належать церкві”, – зауважує Висоцька.

У міському департаменті маркетингу та туризму потенціал ставки для мандрівників визнають, але формату для її презентації досі немає. За словами директора Олександра Вешелені, його напрацьовуватимуть спільно з представниками духовенства.

Джерело: religionpravda.com.ua

DONATE TO DOXOLOGIA INFONEWS

BANK: Eurobank Bulgaria AD (Postbank)

IBAN: BG46 BPBI 8898 4030 6876 01

or through PayPal