Православната Църква в Холандия моли правителството за признаването ѝ като независима религиозна деноминация | СНИМКИ
Среща на религиозните лидери на Православните и Древните Източни църкви в Холандия.

In other languages: GR – NL – EN
Превод: Йордан Георгиев
В неделя, 27 юни 2021 г., Официалният управителен съвет на Православната Църква (Orthodoxe Zendende Instantie – OZI) проведе среща на представители на Православната и Древните Източни църкви в Холандия.
Срещата се проведе в историческата арменска църква в центъра на Амстердам. Общо те представляват около 250 000 православни християни1 в Холандия. Православната Църква желае да заеме полагащото й се място в холандското общество. Като част от този процес на признаване, Официалният съвет на Православната Църква (Orthodoxe Zendende Instantie – OZI) подаде на 07 ноември 2019 г. заявление за признаването ѝ до компетентния министър на правната защита г-н Сандер Декер, като осми признат религиозен орган и със собствено наименование.
Православните капелани в Холандия сега са подчинени на Протестантската църква и нейното капеланство. Независимостта на традицията на Православната вяра би означавало, че абсолютно самостоятелно Православната Църква ще може да назначава свещеници в Министерството на националната отбрана за пастирските нужди на православните християни във въоръжените сили на страната. Това е конституционно гарантирано право.
Високопреосвещеният Митрополит на Белгия, Екзарх на Холандия и Люксембург г-н Атинагор, председател на Православната църква в Холандия (OKIN), и Преосвещеният Епископ г-н Арсений (от Коптската църква), председател на Управителния съвет на Православните и Древните Източни църкви в Холандия (SOKIN), представляват Управителния съвет на Православния орган (OZI).
Арменската апостолическа енория в Амстердам е основана преди триста години. Корените обаче на Арменската църква в Холандия датират много по-отрано: Свети Серватий от Маастрихт (IV в.) и първият Епископ в Холандия е от арменски произход. Архиепископ Хаджак Барсамян, представител на Арменската църква във Ватикана, председателства последованието на Вечернята. Той съслужи с отец Тарон, ефимерий на енорията в Амстердам и един дякон.
Освен многогодишното арменско присъствие в Холандия, трябва да се спомене и гръцкото, и руското присъствие. Най-важната, безспорно, е кралица Анна Павловна Романова (1795-1865), която поддържа вярата си като съпруга на крал Вилем II. Съвсем наскоро бяха създадени Коптската и Сирийската църкви в Холандия, наред с други, за да се избегне преследването на техните вярващи в Близкия изток. Като цяло те са добре интегрирани в холандското общество.
Православните в Холандия имат собствен Институт по православно богословие (Православен богословски център) „Свети Ириней Лионски“ (www.irenaeus.nl), който от 1 юли 2021 г. ще се намира в университета Радбуд в Неймеген.
За повече информация вижте: www.orthodox.nl или се свържете по e-mail на [email protected].
1 В това число са включени гръкоправославните (православните), арменогригорианите, коптите и сироправославните християни.