Начало » Other languages » Македонски » Вонредно: Дабробосанскиот митрополит Хризостом е заразен и хоспитализиран со коронавирус Ковид-19

Вонредно: Дабробосанскиот митрополит Хризостом е заразен и хоспитализиран со коронавирус Ковид-19

In other languages: EN – SRB – GRBG

Превод: Методиjа Петрески

На 4 декември 2020 Високопреосвештениот Дабробосански Митрополит Хризостом, намесник на овдовениот Патријаршиски трон во Србија, е хоспитализиран со коронавирус во клиничкиот болнички центар „Д-р Драгиша Мисовиќ“ во Белград. Тоа го соопшти пресслужбата на Српската Патријаршија.

Според информациите, последната богослужба на митрополитот Хризостом е на 3 декемвмри 2020 во манастирот на Пеќската Патријаршија. На бдението пееле ученици-богослови од Призренската Богословија. Претходно од коронавирус почина монахиња од овој манастирBG.

Напомнуваме, дека на 22 ноември 2020 истиот Митрополит го отслужи опелото и погребението на блаженоупокоениот Српски Патријарх Иринеј, кој почина од коронавирус.

Support Doxologia Infonews to continue receiving quality church, religious news

Donate to Doxologia Infonews. Your support is invaluable to us. Thank you!

BANK: Eurobank Bulgaria AD (Postbank)

IBAN: BG46BPBI88984030687601

or through PayPal