Биографии на достоизбираемите Епископи за Доростолски Митрополит

Автор: Doxologia INFONEWS

Уважаеми читатели, на своето заседание от 29 септември 2020 г. Свещеният Синод на Българската Патриаршия разгледа внесеното писмо от Негово Високопреосвещенство Българския Митрополит в Западна и Средна Европа г-н Антоний, наместник на овдовелия Доростолски епархийски престол, и на основание чл. 85, ал. 1 от Устава на БПЦ-БП определи листа на кандидатите за Доростолски Митрополит.

Doxologia INFONEWS представя техните биографии:

ВЕЛИЧКИ ЕПИСКОП СИОНИЙ

Величкият епископ Сионий (Стефан) Стефанов Радев е роден на 18.11.1969 г. в гр. София. Средното си образование завършва в родния си град. След отбиване на военна служба учи в паралелния курс на СДС     „Св. Йоан Рилски“ при гара Черепиш, която завършва през 1990 г. Приема монашески постриг на 08.06.1991 г. в Клисурския манастир „Св. св. Кирил и Методий“ от Видинския митрополит Дометиан. На 22.06. същата година е ръкоположен за йеродякон, а на 23.06. за йеромонах.

В периода 1992-1995 г. е игумен на Клисурския манастир „Св. св. Кирил и Методий“.

Висшето си образование получава в БФ на СУ „Св. Климент Охридски“ през 1994 г.

В периода 1995-1996 г. специализира в Ерланген, Германия.

На 10.01.1996 г. по решение на Св. Синод е назначен за ефимерий и учител в СДС „Св. Йоан Рилски“, а от 15.07. същата година за неин Ректор. Такъв остава до 22.06.2009 г.

В този период е възведен в архимандритско достойнство на 29.06.1998 г.

По решение на Св. Синод е хиротонисан за епископ с титлата Велички на 24.03.2007  г. в ПКСХП „Св. Александър Невски“.

От 23.06.2009 г. до 30.04.2014 г. е  назначен за Викарий на Видинския митрополит, а по-късно и за игумен на Лопушанския манастир „Св. Йоан Предтеча“.

От 01.05.2014 г. е назначен за игумен на Троянската ставропигиална св. обител „Успение Богородично“, която длъжност изпълнява и до днес.

По решение на Св. Синод от 03.04.2019г. е назначен и за игумен на Бачковската ставропигиална св. обител „Успение Богородично“, която длъжност изпълнява и до днес.

БЕЛОГРАДЧИШКИ ЕПИСКОП ПОЛИКАРП

Белоградчишкият епископ Поликарп (Петър) Трендафилов Петров е роден на 21.09.1978 г. в  гр. Кюстендил. През 1994 г. се записва в СДС „Св. Йоан Рилски“. Приема монашески постриг на 23.11.1996 г. в Клисурския манастир „Св. св. Кирил и  Методий“. На 02.03.1997 г. е ръкоположен за йеродякон. На 27.07.1999 г. е ръкоположен за йеромонах. След богословската си специализация е назначен за игумен на новоизграждащия се Руенски манастир „Св. Йоан Рилски“, край с. Скрино, какъвто остава до 2008 г. От същата година е назначен от Видинския митрополит Дометиан за председател на катедралния храм „Св. вмчк Димитър“, гр. Видин, и на 21.11. е възведен в архимандритско достойнство.

Изпълнява различни послушания и длъжности в епархията.

По решение на Св. Синод на 27.07.2014 г. е хиротонисан за епископ с титлата Белоградчишки в Лопушанския манастир „Св. Йоан Предтеча“ и назначен за Викарен епископ на Видинския митрополит. След блажената кончина на Видинския митрополит Дометиан е освободен, считано от 20.09.2017 г., от длъжността Викарен епископ на Видинския митрополит и от същата дата е назначен за Ректор на Православната духовна академия – гр. Пловдив, и ІІІ-ти Викарий на Пловдивския митрополит. Такъв остава до 29.03.2018 г., когато по решение на Св. Синод е освободен и назначен за Викарий на Софийския митрополит, която длъжност изпълнява и до днес.

АГАТОПОЛСКИ ЕПИСКОП ИЕРОТЕЙ

Агатополският епископ Иеротей (Ивайло) Станиславов Косаков е роден на 01.02.1977 година в гр. Велико Търново. Завършил е Паралелния курс на СДС „Св. Йоан Рилски“ през 2003 г. Преди пострижението си е послушник в манастира “Св. вмчк Георги”, гр. Поморие. Постриган е за монах на 22.12.2003 г. от Сливенския митрополит Йоаникий и е зачислен към братството на манастира “Св. вмчк Георги“, гр. Поморие. Духовен старец му е архимандрит Теодосий от Поморийския манастир. Ръкоположен е за йеродякон на 11.05.2004 г. в храм  “Св. св. Кирил и Методий“, гр. Бургас, а за йеромонах на 16.05.2004 г. в храм “Св. Богородица”, гр. Несебър, от Сливенския митрополит Йоаникий. Назначен е за ефимерий в манастира “Св. вмчк Георги”, гр. Поморие, от 17.05.2004г.

От 01.01.2005 г. е назначен за игумен на манастира “Св. вмчк Георги”, гр. Поморие.

Отличен е с офикия архимандрит на 06.05.2008 г. от Сливенския митрополит Йоаникий.

Завършва катедра „Теология” при Шуменския университет ”Епископ Константин Преславски” през 2010 г. със степен ”магистър”. Понастоящем е докторант по църковна история в същата катедра.

По решение на Св. Синод на 01.10.2014 г. е хиротонисан за епископ с титлата Агатополски в храм „Успение Богородично“,  гр. Сливен, и назначен за Викарий на Сливенския митрополит, която длъжност изпълнява и до днес.

МЕЛНИШКИ ЕПИСКОП ГЕРАСИМ

Мелнишкият епископ Герасим (Александър) Георгиев Георгиев е роден на 2 ноември 1979 г. в гр. София. Завършил е 31 Средно училище за чужди езици и мениджмънт „Иван Вазов” в София и Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов”. Владее свободно немски, руски и английски език. На 09.12.2009 г. е постриган за монах с името Герасим в Дивотинската св. обител „Св. Троица”. Ръкоположен е в йеродяконски и в йеромонашески чин от Знеполския епископ Йоан (сега Варненски и Великопреславски митрополит). По решение на Св. Синод бива изпратен на специализация в Общоцърковната аспирантура и докторантура „Св. св. Кирил и Методий“, Московска патриаршия, която завършва на 16.06.2017 г.

На 17 септември 2014 г. е възведен в архимандритско достойнство от Българския патриарх Неофит и по решение на Св. Синод от същия ден е назначен за Главен секретар на Св. Синод.

По решение на Св. Синод от 20.05.2016 г. е назначен за Председател на Църковното настоятелство при ПКСХП   „Св. Александър Невски“.

По единодушно решение на Св. Синод от 14.12.2016 г. е хиротонисан за епископ с титлата Мелнишки на   18 декември 2016 г. в ПКСХП „Св. Александър Невски”, като продължава своето служение на Гл. секретар на Св. Синод и Председател на ЦН при ПКСХП „Св. Александър Невски”.

КОНСТАНТИЙСКИ ЕПИСКОП ЯКОВ

Константийският епископ Яков (Росен) Стоичков Дончев е роден на 07.03.1971 г. в гр. София. След завършване на средното си образование през 1989 година учи в паралелния курс на Софийската духовна семинария “Св. Иван Рилски”. През 1990 г. постъпва в Духовната академия. След завършването й отбива военната си служба. Преминавайки различни послушания, през 2007 г. с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай постъпва в Баткунската света обител “Свети апостоли Петър и Павел” край село Паталеница, Пазарджишка духовна околия.

На 09.10.2007 г. е въведен в монашески чин от духовния му старец Пловдивския митрополит Николай. При пострижението му е дадено името Яков, в чест на свети апостол Яков Алфеев, честван на този ден. От същата дата е назначен и за игумен на манастира.

Ръкоположен е за йеродякон на 23.12.2007 г., а за йеромонах на 26.12.2007 г. от Пловдивския митрополит Николай.

От 2010 г. до 2012 г. е епархийски съветник на Пловдивска света Митрополия. На 18.03.2012 г. е възведен в архимандритско достойнство и е назначен за секретар на Пазарджишка духовна околия. През 2013 година със заповед на Пловдивския митрополит е назначен за Архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия.

Участва в Патриаршеския избирателен църковен събор като епархийски избирател от Пловдивска света митрополия.

На 14.12.2016 г. е наречен от Св. Синод в пълен състав за „Константийски епископ“ и на 20 декември с.г.,Игнажден, в катедралния храм на гр. Пазарджик „Св. Богородица” е хиротонисан и назначен за ІІ-ри Викарий на Пловдивския митрополит, която длъжност изпълнява и до днес.

DONATE TO DOXOLOGIA INFONEWS

BANK: Eurobank Bulgaria AD (Postbank)

IBAN: BG46 BPBI 8898 4030 6876 01

or through PayPal