На 07 март 2020 се навършват 49 години от кончината на блаженопочившия Български Патриарх г-н г-н Кирил


Автор: Doxologia INFONEWS

На 07 март 2020 г. се навършват 49 години от кончината на блаженопочившия и приснопаметния Български Патриарх г-н г-н Кирил.

Бог да прости греховете на Патриарх Кирил и да облажи душата му!

(Актуализирано: на 07.03.2020 в 20:50 ч., 21:41 ч., 22:39 ч., 23:59 ч.)
P.S.Към момента (07.03.2020, 18:59 ч.) нищо по този повод не е публикувано в сайта на Българската Патриаршия, което е скандално и омерзително!!!

Биография на Българския Патриарх г-н г-н Кирил:

Светското име на патриарх Кирил е Константин Марков Константинов. Роден е на 16.01.1901 г. в гр. София. Основно образование получава в родния си град. През есента на 1914 г. е приет за ученик в Софийската духовна семинария, която завършва през 1920 г.


Българският патриарх Кирил в младите си години

От м. септември с.г. е студент в Богословския факултет при Белградския университет, където следва до 1923 г. На 30.12.1923 г. в столичния катедрален храм „Св. Неделя“ е постриган в монашество с името Кирил от Софийския митрополит Стефан под духовното старчество на архим. Борис (по-късно Неврокопски митрополит). На 31.12. с.г. е ръкоположен и в йеродяконски чин. За кратко йерод. Кирил работи в канцеларията на Софийската митрополия, а от 01.02.1924 г. до 18.09. с.г. е учител-възпитател в Софийската духовна семинария. От есента на 1924 г. продължава образованието си в Загребския философски факултет, а след това и в Черновицкия богословски факултет, където остава до края на 1925 г. От 01.04. 1926 г. до 15 септември с.г. той е секретар на Рилската св. обител. През 1927 г. йерод. Кирил отново отива в Черновиц, където полага докторски изпит, а през 1928–1929 г. специализира философия във Виена, а след това и в Берлинския университет. На 22.06.1930 г. в семинарския храм „Св. Йоан Рилски“ е ръкоположен за йеромонах от Старозагорския митрополит Павел. От 05.12.1931 г. до 01.09.1932 г. той е протосингел на Софийската митрополия. На 09.01.1932 г. е възведен в архимандритско достойнство от Старозагорския митрополит Павел. От 01.09.1932 г. до 26.03.1935 г. архим. Кирил е началник на Културно-просветния отдел при Св. Синод, а от 26.03.1935 г. до м. май 1938 г. е главен секретар на Св. Синод. На 12.07.1936 г. в катедралния храм-паметник „Св. Ал. Невски“ в София е хиротонисан в епископски сан с титлата „Стобийски“. На 15.05.1938 г. е избран, а на 29.05. с.г. е и канонически утвърден за Пловдивски митрополит.


Българският патриарх Кирил по време на богослужение

От 1939 г. до 1945 г. митрополит Кирил е управляващ Маронийска епархия, а от 03.01.1951 г. до 10.05.1953 г. е наместник-председател на Св. Синод. На 08.05.1953 г. в гр. София е свикан Третият църковно-народен събор, прераснал и в Патриаршески избирателен, който след почти 600-годишно прекъсване възстановява Патриаршеското достойнство на Българската църква. На 10.05. с.г. той е избран за Български патриарх и Софийски митрополит. 


Новоизбраният патриарх Кирил при посрещането си в Пловдив, 1953 г.

Като книжовник и учен, патриарх Кирил е автор на печатни произведения в 33 тома от църковно-исторически и нравствено-богословски характер. Той е „Д-р хонорис кауза“ на Софийската (27.05.1952 г.) Московската (17.07.1954 г.) и Петербургската (м. окт. 1968 г.) духовни академии. На 27.05.1970 г. е избран за Академик по културна история и редовен член на БАН. Почива на 07.03.1971 г. в гр. София. Погребан е в съборния храм „Успение Богородично“ на Бачковската св. обител.


Източник на биографията: Цацов, Борис. Архиереите на Българската Православна Църква. София, Princeps, 2003, с. 137.

DONATE TO DOXOLOGIA INFONEWS

BANK: Eurobank Bulgaria AD (Postbank)

IBAN: BG46 BPBI 8898 4030 6876 01

or through PayPal