Александрийската църква реши да възроди института на дяконисите

Иерарсите на Александрийската патриаршия са изслушали и доклада на митрополита на Нигерия Александър за поста в условията на живот на християните в Африка, като решенията на Синода по този въпрос ще бъдат публикувани в скоро време.
Служението на дяконисите се свързва в Александрийската патриаршия с авторитета на св. Нектарий Егински (1846–1920 г.), който ръкополага няколко дякониси в основания от него женски манастир на о. Егина. Най-известните раннохристиянски светици-дякониси са св. Олимпиада, сътрудничката на св. Йоан Златоуст, св. Тива, помощница на апостол Павел, св. Макрина, сестра на св. Василий Велики. Първоначално тяхната възраст е трябвало да бъде над 60 години, а Пето-шестият (Трулски) събор поради големите нужди на Църквата по онова време я намалява на 40 години. Те трябвало да бъдат безбрачни жени или вдовици, благочестиви и отдадени на църковния живот. Този църковен институт изчезва около 10 век във Византийската църква. В Гръцката църква опитите за неговото възстановяване се свързва с името на блаженопочиналия Атински архиеписксоп Христодул.
В православната книжнина има редица ценни публикации по темата, като водещият съвременен богослов е проф. Евангел Теодору, дългогодишен преподавател по практическо богословие в Атинския богословски факултет. В началото на ноември 1988 г. на о. Родос се провежда и всеправославна конференция за ролята на жените в Православната църква, но тогава не се стига до единно становище по предложение за възстановяването на института на дяконисите в Православието.
Източник: Двери